بانک کتاب بیستک - فروش کتاب های کمک درسی

دسته بندی ها

حکیم عمر خیام نیشابوری که بود؟

ارسال توسط : مدیر سایت / در 1399/2/29 منتشر شده است /
حکیم عمر خیام نیشابوری که بود؟
غیاث‌الدین ابوالفتح عمربن ابراهیم خیام نیشابوری، دانشمند، متفکر، حکیم، شاعر و نویسنده ایرانی است. به مدد اشاراتی که خیام در اشعار و نیز نوشته‌های نثر خود به‌جای گذاشته...

عُمَر خَیّام نیشابوری (نام کامل: غیاث‌الدین ابوالفتح عُمَر بن ابراهیم خَیّام نیشابوری) (زادهٔ ۲۸ اردیبهشت ۴۲۷ در نیشابور – درگذشتهٔ ۱۲ آذر ۵۱۰ در نیشابور) که خیامی و خیام نیشابوری و خیامی النّیسابوریهم نامیده شده‌است، همه‌چیزدان، فیلسوف، ریاضی‌دان، ستاره‌شناس و رباعی‌سرای ایرانی در دورهٔ سلجوقی است. گرچه پایگاه علمی خیام برتر از جایگاه ادبی اوست و لقبش «حجّةالحق» بوده‌است، ولی آوازهٔ وی بیشتر با انگیزه نگارش رباعیاتش است که شهرت جهانی دارد. افزون بر آن‌که رباعیات خیام را به بیشترِ زبان‌های زنده برگردان نموده‌اند، ادوارد فیتزجرالدرباعیات او را به زبان انگلیسی برگردانده است که مایهٔ شهرت بیشتر وی در مغرب زمین شده‌است.

یکی از برجسته‌ترین کارهای وی را می‌توان سروسامان دادن و سرپرستی محاسبات گاه‌شماری ایران در زمان وزارت خواجه نظام‌الملک، که در دورهٔ پادشاهی ملک‌شاه سلجوقی (۴۲۶–۴۹۰ هجری قمری) بود، دانست؛ محاسبات منسوب به خیام در این زمینه، هنوز معتبر است و دقتی به مراتب بالاتر از گاه‌شماری میلادی دارد. وی در ریاضیات، نجوم، علوم ادبی، دینی و تاریخی استاد بود. نقش خیام در حل معادلات درجه‌سوم و مطالعاتش دربارهٔ اصل پنجم اقلیدس نام او را به‌عنوان ریاضی‌دانی برجسته در تاریخ علم ثبت کرده‌است.نوپیدا کردن نظریه‌ای دربارهٔ نسبت‌های هم‌ارز با نظریهٔ اقلیدس نیز از مهم‌ترین کارهای اوست.

غیاث‌الدین ابوالفتح عمربن ابراهیم خیام نیشابوری، دانشمند، متفکر، حکیم، شاعر و نویسنده ایرانی است. به مدد اشاراتی که خیام در اشعار و نیز نوشته‌های نثر خود به‌جای گذاشته می‌دانیم که «خیام» تخلص می‌کرده و به همین نام هم شناخته می‌شده است.

 

 

ارسال کلیه کتاب های کمک درسی و آموزشی 
ارسال رایگان درصد تخفیف ویژه با20
سفارش آنلاین کتاب و تلفنی 
021-66412500

ویراستار خبر : مهندس ابولفضل زاهدی
09190150161

منبع خبر: سلام نو